Declarațiile premierului român Marcel Ciolacu, potrivit cărora în Republica Moldova locuiesc doar români, reprezintă o imixtiune grosolană în afacerile republicii, a declarat Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse.
Premierul Marcel Ciolacu a confirmat miercuri că va cere Ucrainei și Republicii Moldova de ce liderul extremist George Simion nu are acces pe teritoriul celor două țări.
Premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a declarat că Rusia reprezintă o amenințare majoră la adresa securității țării și tocmai din această cauză, Moldova are nevoie de un sistem îmbunătățit de apărare antiaerian.
În ședința de astăzi, Executivul de la Chișinău l-a declarat persona non grata pe vicepremierul rus Dmitri Rogozin. Decizia Guvernului a venit după mai multe declarații făcute de oficialul rus.
Au ignorat avertismentul Ministerul de Externe de la Chișinău și au fost întorși în Rusia de la Aeroportul Internațional Chișinău. Este vorba de un deputat rus și mai mulți artiști care urmau să ajungă la manifestațiile preconizate